DJ Brainson

Sobotní nabitý den návštěvníkům pomůže vstřebat DJ Brainson ve 22 hodin. Přijďte si zatančit v rytmech Tricky Disco a Vinyl only a zapomeňte chvíli na realitu všedního dne.

Rolling Thunder
/ experimentální folkrock

Hudební duo Rolling Thunder se utvořilo během minulého ročníku LandArt Festivalu, na což jsme náležitě hrdí. Je to sice kapela, která se zrodila nedávno, ale to jí vůbec neubírá na údernosti! Tóny experimentálního folkrocku z Německa vybízejí k tanci a jsou plné pohody. Minulý rok posluchače okouzlilo moderní pojetí Boba Dylana a i letos se prý máme na co těšit. Nechte se v nedělní podvečer v 17:00 překvapit s námi!

Zailuse
/ melodyhard rock

Za srdce chytající zpěv a hluboce podladěná barytonová kytara, to je Zailuse. Skládá se z dua Dariny Blosgeberové a Míry Horníka, kteří festival rozezní v tonech melodyhard rocku. Tato dvoučlenná kapela posluchače potěší již v pátek odpoledne v 16 hodin. Nechte se vtáhnout do magické hudby z lesních samot i Vy!

Bád Boys
/ rock' n' bad' roll

Veselé kramářské písničky ve stylu rock’ n’ bad’ rollu z podkrušnohoří dovezou Bád Boys. Kapela nazývaná jako “gejzír lázeňské pohody” zpívá písničky nejen o kraji pramenů. Těšit se můžete i na jejich úžasnou Baladu o Marcebile, patronce Krušných hor. Svou hudbou chtějí především přinášet pohodu a radost. Přijďte se přesvědčit sami v neděli odpoledne v 16 hodin!

MÄX
/ Coverrock band

Přijďte si poslechnout covery slavných rokových skladeb v podání německé kapely MÄX. Zpěvačka Hana Hentzschel chce zazpívat v českém jazyce – pochází totiž s příhraničního městečka Vejprty. Emigrovala se svými rodiči v roce 1969, když jí byly pouhé čtyři roky. Dnes žije nedaleko Stuttgartu. O své emigraci napsala knihu. MÄXimální rocking covers zazní v sobotu 26.8 od 21:00.

Jana Lota

Jana Lota je mladá a velmi talentovaná zpěvačka a také milovnice přírody. Ve svém nejnovějším projektu Rudohořím se autorka vrací do dětství které strávila v Háji v Krušných horách. Velmi často ve své tvorbě tíhne k čistotě a pohádkové představivosti kterou v ní příroda vyvolává. Tato mladá umělkyně již vydala velmi úspěšné album Do Světla, které vyšlo v říjnu loňského roku. V těchto skladbách  hned od počátku navozuje dojem pobytu v přírodě, kterou jen tiše procházíme a s němým úžasem obdivujeme její krásy. Mezi nejznámější skladby patří “Jeřabina”, jejíž videoklip (níže) byl natáčen v prostředí kde Jana Lota vyrůstala. Albu Do Světla předcházela další také velmi úspěšná alba Lidi a Děvčátko, které se staly mezi veřejností velmi oblíbené.

Ondřej Koudelka
/ Landart

Ondra Koudelka ze Žirovnice na jihu Čech, je asi nejvšestranějším naším landartistou. Dokáže pracovat se dřevem, peřím, hlínou, kameny, slámou, mechem. V poslední době se pouští i do figurálních instalací. Jeho díla jsou překvapivá, nápaditá a plná symbolů.    

Jean Mack
/ Landar, stonebalancig, gart

Do tajů land artu nás zasvětí krajinný umělec, propagátor stone balancingu a člen umělecké skupiny Zkamenělí, Jan Macek. Jan pochází z Trutnova, kde žije a tvoří. Na krajinném umění jej fascinuje krátká životnost děl, která mu pomáhá přijmout pomíjivost všedního života. Jeho umění je tzv. site specific, což znamená, že pracuje bez nástrojů a pouze s materiály nalezenými na místě. Navazuje tím na prehistorické umění prvních lidí, kteří si vyráběli jak nástroje tak barvy z přírodních materiálů. Za malířské plátno tomuto fascinujícímu umělci slouží podkrkonošská krajina, která mu je ateliérem a zároveň galerií.

  

Andreas Stegemann
/ Landart, Weidenbau

Andreas pracuje často a rád s vrbou, kdy jeho dílo ožívá díky tomu, že je jeho část ponořena do vody. Doufáme, že tomuto konceptu bude věrný i na Köngismühle. Jeho díla jsou veliká, symbolická a vydrží déle. Pochází z Zittau v Sasku. 

Offbeat cooperative
/ Ska polka band

Offbeat Cooperative je hudební seskupení pěti mladých hudebníků z Drážďan, kteří kombinují to nejlepší z mnoha žánrů. Přesvědčit se o tom můžete již v pátek 25.8 od 22:00. Tak neváhejte a přijďte si s námi zaSKASKASKASKÁkat 🙂

Veronika Kupková

V neděli v poledne se můžete těšit na autorský česko-německý dokumentární film “Generace N: Deutschböhme”. Autorka projektu Veronika Kupková se po studiu na ZČU rozhodla nasbírat zkušenosti v zahraničí (Dánsko, Barma, Německo) a právě tam se s tématem Sudet setkala. Podařilo se jí spojit školáky a pamětníky, kteří se nejprve setkali ve vzdělávacím projektu Ke společným kořenům – Zu den gemeinsamen Wurzeln (2015). Později už spolu s kolegyní Olgou Komarevtsevou natočily příběhy sudetských obyvatel.

Film “Generace N: Deutschböhme” zachycuje příběhy čtyř sudetských rodáků, z nichž dva byli ‘vysídleni’ a rodiny dalších dvou musely v Československu zůstat. Navštívili jsme i jejich původní domovy – Přísečnici, Bílinu, Chomutov.

Jste srdečně zváni k poslechu i diskuzi. Dozvíte se jak divokou dobu prožili, co znamená být uprchlíkem, ztratit pocit domova a jaké paralely vidí s dnešní dobou.

Lala Podlacha
/ LandArt

Lala Podlacha žije nedaleko Žitavských hor, v oblasti česko-německo-polského trojmezí. Je aktivní v oblastech rozhlasové hry, animovaného filmu, prostorového, zvukového a instalačního umění, lyriky a landArtu.

„LandArt se pro mě stal médiem, které mi umožňuje nacházet v přírodě nové perspektivy. Děje se tak bez moderních digitálních technologií, které jinak ve své práci využívám. Pracovat s materiály, které se naskytnou, naladit se na krajinu, bez jakéhokoli plánu…vlastně jde o improvizační umění!“   

Petr Linhart a kapela 29 Saiten
/ Krajinný folkrock

Petr Linhart je písničkář, poutník a milovník pohraničních krajin. Má za sebou tři alba (Sudéta, Autobus do Podbořan a nejnovější Rozhledna, dvě z nich byla nominována na cenu Anděl). Je členem volného sdružení Osamělí písničkáři. Hudbu a texty nepíše jen pro sebe – spolupracuje s Michalem Horáčkem, Janem Spáleným, Petrem Mikšíčkem. Na letošním land and artovém setkání vystoupí v doprovodu hudebníků, kteří se podíleli na vzniku jeho alb – kapelu 29 Saiten tvoří kytarista Josef Štěpánek, baskytarista Jan Lstibůrek a bubeník David Landštof . Linhartův lanscape folk zazní v pátek 25.8. v 19:00.

Rudolf Waypa Novák
/ Landartista

I letos se můžete těšit na jedinečné umění jednoho z předních představitelů české stonebalancing scény,  Rudu Waypu Nováka. Ruda pochází z Trutnova a vytváří nejen úchvatné viklany. V sobotu i v neděli dopoledne se můžete toto kouzlo naučit i vy. Inspiraci  hledejte na kamenne-skulptury.webnode.cz

Milan Šotek
/ dramaturgie, divadlo

Milan Šotek, dramaturg Činohry Národního divadla v Praze napsal pro naše setkání krátkou scénku setkání osmi českých a moravských vládců, která je k popukání zábavná a trefná. Ve spolupráci s Západočeským divadlem v Chebu, panem režisérem Bartošem a herci z Chebu tak doufáme, že vznikne unikátní scénka, vysvětlující leccos z české, moravské, slezské a sudetské mytologie. Vše v zábavném podání. Pro mne asi vrchol letošního setkání a invenční příspěvek do pohraničních letopisů.
 K vidění a slyšení bude v neděli 27. 8. od 15:30. 

Západočeské divadlo Cheb
/ Divadlo

Jsme velice rádi, že můžeme znovu navázat spolupráci s chebským divadlem a ukázat vám jedno z jejich nejlepších představení  – Noc bláznů. 

Vzhledem k tomu, že letošní festival je drobnou poctou regionálním amatérským i profesionálním divadlům, je symbolické, že na konci uvidíte “dramatickou komedii” o nacvičování ochotnického divadla v psychiatrické léčebně. 

Doufáme, že tento profesionální kus a odvaha pana režiséra Zdenka Bartoše vám přiměje přijít pěšky do Králova mlýna a užít si tuto hru. 

V programu naleznete Noc bláznu v neděli od 18:30. 

Anotace představení: 
Mladý režisér Lewis dostane svou první práci: režírovat hru v blázinci v rámci terapie pro místní pacienty. Jeden z nich navzdory vší logice prosadí, že se nazkouší Mozartova opera Così fan tutte. Mezi herci-blázny jsou pyromaniak, závislá na drogách, pianista na lithiu, koktající právník a další, což zkoušení poněkud znesnadňuje. Režisér Lewis je nejdřív zoufalý, postupně je ale vtažen do hry i do životů svých svěřenců. Nakonec není vůbec jisté, kdo je skutečně normální a kdo ne.

Doupov
/ hudba

Franziska Agrawal
/ Landart, design

Od úterý 22. 8. bude v údolí tvořit jedna z největších hvězd festivalu – německá designérka Franziska Agrawal z Mnichova. Její záběr je ohromující: pracuje s landartovými metodami, s minimalistickými vzory, se sněhem, ledem. Prošla mnoha přehlídkami, získala spoustu ocenění po celém světě. Je pro nás veliká čest, ji přivítat i u nás.

Vedle své umělecké tvorby se věnuje i Józe. Dokonce stala v květnu 2017 tváři německého časopisu Yoga. Společně s Ivanou Toušlovou budou po Landrtové procházce v sobotu odpoledne učit jógu společně Čechy i Němce.

Tomáš J. Holý
/ Hudba, kytara

V sobotu 26. 8. od 16:00 zahraje skvělý Tomáš Holý se svoji čarovnou akustickou kytarou, loops a melodiemi, které se do našeho údolí náramně hodí. Nezapomeňte být u toho 

HISZTORY aka “Fidel Kunterbunt”/ Vagabond Country Folk

HISZTORY aka “Fidel Kunterbunt” je provokativní písničkář, který se ve své hudbě a textech snaží vyhýbat otřepaným frázím. Je strhujícím a zábavným vypravěčem, který zpívá o lidech a jejich chybách, starostech a o jejich společenské podstatě. V roce 2012 získal diváckou cenu hudebního festivalu „Hoyschrecke“. Jestli si získá i Vás se můžete přesvědčit v sobotu 26.8 od 13:00.

Klára Čížková
/ 1977

Jiří Smrž
/ folk

Držitel dvou cen Anděla v kategorii Folk and Country Jiří Smrž zahraje potřetí na Landart festivalu v Králově mlýně.

Jiří Smrž je dřevorubec a čistič melioračních stok s duší melancholického snílka. Je to surovec, který při koncertě drží kytaru pod krkem a rve za struny, jako by si s nimi chtěl vyřídit všechny účty z mládí. A pak ji konejší a hladí a prosí za odpuštění. Jiří Smrž je ten, který křičí bolest a touhu příběhů, co spatřil za zdmi kolem sebe… i v sobě… Je to štvanec, který křičí kultivovaným jazykem intelektuála a pak zase pláče a sténá, jako dítě, co předčasně vyrostlo v dospělého muže. Zkusme uchopit po svém jeho rozervanost, šanci budete mít již v pátek 25.8.2017 od 17:00.

Renata Bulvová a Tomáš Reindl: Poezie v hudbě a hudba v poezii
/ Poezie

I letošní atmosféru ozvláštní básnířka a prozaička Renata Bulvová, která si pro vás připravila ve spolupráci se skladatelem, multiinstrumentalistou a hráčem na tabla Tomášem Reindlem, hudebně poetický krušnohorské land art vystoupení. Těšit se na něj můžete v sobotu 26.8. od 18:30.

Renata své dětství prožila v Chomutově a v příhraniční vesnici Kalek na pomezí Česka a Saska. Na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala herectví a v roce 1997 absolvovala katedru autorské tvorby, herectví a pedagogiky na DAMU. Věnuje se  práci s hlasem a mluvenému projevu. V roce 2005 založila v Praze vlastní Školu rétoriky a ačkoliv zde i nadále žije, krušnohorská oblast je jejímu srdci stále blízká. Její poslední  česko-německá sbírka básní Jdeš touto známou krajinou a přesto nevíš kudy / Du gehst durch die bekannte Landschft hier und weißt den Weg doch nicht (Novela bohemica 2017)  v souznějícím přebásnění Mirka Kraetsche se stala východiskem pro hudebně poetický krušnohorský land art.

Tato báseň vznikla v Königsmühle  v německém překladu Mirka M. Kraetsch. Hudba a namluvená básně jsou v češtině samotnou autorkou, v němčině Annou Ouřadovou.

Tomáš Reindl je hudební skladatel, aktivní hudebník – multi-instrumentalista, a hráč na tabla.Ve své hudbě rád překračuje žánrové bariéry, inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, zároveň však využívá i moderní hudební technologie a procesy.  Mezi nejvýznamější díla patří skladba UTERO: Concerto for Cello, Tabla and Symphonic Orchestra (2015), či kompletní hudba k baletu Zahrada soch v Divadle opery a baletu v Ústí n.L. (2010). V současné době vystupuje především se svým solo projektem OMNION,  vyučuje Etnomuzikologii na Hudební fakultě Akademie můzických umění v Praze a na Konzervatoři Jaroslava Ježka, působí též často jako lektor různých hudebních workshopů a seminářů.