Kerstin Stegemann
/ Výtvarné umění

Milan Bezaniuk
/ sochař, řezbář, Landartista / Chomutov

Celý přípravný týden a samozřejmě i na víkend bude v Králově mlýně pracovat jeden z největších srdcařů – sochař Milan Bezaniuk. Doufáme, že si vzpomene na rodnou krušnou hroudu a utrhne se ze svých úžasných zakázek. Staví sochy z písku, vyřezává celou loď ze dřeva…

Každopádně Milan dělá po malé údolíčko v Krušných horách spoustu práce a moc se na něj těšíme a na to, co vymyslí.

Milan je narozen 24.9.1972 v Chomutove.
Stredni odborne uciliste hutnicke ukoncene maturitou.

Do dnes pusobim prevazne v Chomutove. Od detstvi jsem rad kreslil a maloval. Navstevoval kratce Lidovou skolu umeni u Akademickeho malire Kamila Sopka a dale se rozvijel spise sam. Mam to tak v sobe dane,rad pozoruji a rad se k vytvarnemu pocinu propracuji sam. K rezbarstvi jsem se dostal nahodou a vlastne omylem. Kamarad co vlastni truhlarnu jednou ukazal na stenu restaurace kde visela jedna ma kresba a rekl,ze jestli je to ma prace,tak at se u nej stavim,ze mi da praci. Druhy den prede me polozil kus dubu at mu vyrezu na zkousku ruzi. S udivem jsem rekl,ze to neumim,ze ukazoval na moji kresbu. Jenze vedle me kresby visel jeste vyrezavany relief selskych motivu. Tak at to zkusim,kdyz uz tam jsem. A dostal jsem tu zakazku. Vyrezavana vrata. Uz je to dvacet let a vydrzelo mi to do dnes a snad nastalo.od rezby jsem plynule presel k drevosochani,inspirovany lidmi,kteri se kolem me pohybovali diky drevotvorbe.2. Nepracuji jen se drevemikdyz prace s nim me maplnuje nejvice. Jeho hmota,kresba,vune,tajemstvi co se ve dreve muze skryvat a tim nas smerovat i ne puvodnim planum. Pracuji i s kamenem a nekolik let se rad potkavam s kemarady na sochach z pisku. Jednou rocne si zkusim i tzv. Landart. Kresbe se venuji stale. Ilustroval jsem i par knih meho kamarada.3.Pracuji prevazne na zakazku,nebo v ramci socharskych sympoziich ci ukazkam remesla a tvorby. Pro sebe si delam osobni,emocni,citove veci. Spise abstrakce.4.K lipe ve Stribrne Lhote jsem se dostal oslove p.Jerabka. Nekolik let tvorim v okoli Mnisku.5. Na miste jsem tvoril z duvodu prozitku a pocitu. Strom tam vyrostl,padl a dale mu tam patri sve misto,navic tema hodne tomuto mistu u krize. Mam atelier,ale vetsinou cestuji na mista,kde bude socha stat. To je pro me dulezite,snoubit a szivat se s prostorem a mistem umisteni. Ano mam radeji rozmernejsi dila do prostoru. Delam samozrejme i mensi intrerierova dilka.6. Ano jsou ma dila prodejna,ikdyz k nekterym mam velkou citovou vazbu. Nekolik vystav jsem mel,ale v tomto smeru se zatim trosku hledam a zacinam.7.Ceho si nejvice cenim,je tezka otazka. Cenim si del co jdou ryze ze me,ty osobni

Západočeské divadlo Cheb
/ Divadlo

CHEBSKÉ DIVADLO BUDE OPĚT NA FESTIVALU V KÖNIGSMÜHLE
Jako pravidelní účastníci festivalu hrají chebáci letos v sobotu 24. srpna od 17 hodin pohádku Strach má velké oči. Baba Magi bude vařit své čarodějné polévky přímo v ruinách zaniklé vesnice – to nesmíte propásnout!

https://www.divadlocheb.cz/divadlo/strach-ma-velke-oci/

Ondřej Koudelka

DJ Brainson

Sobotní nabitý den návštěvníkům pomůže vstřebat DJ Brainson ve 22 hodin. Přijďte si zatančit v rytmech Tricky Disco a Vinyl only a zapomeňte chvíli na realitu všedního dne.

Rolling Thunder
/ experimentální folkrock

Hudební duo Rolling Thunder se utvořilo během minulého ročníku LandArt Festivalu, na což jsme náležitě hrdí. Je to sice kapela, která se zrodila nedávno, ale to jí vůbec neubírá na údernosti! Tóny experimentálního folkrocku z Německa vybízejí k tanci a jsou plné pohody. Minulý rok posluchače okouzlilo moderní pojetí Boba Dylana a i letos se prý máme na co těšit. Nechte se v nedělní podvečer v 17:00 překvapit s námi!

Zailuse
/ melodyhard rock

Za srdce chytající zpěv a hluboce podladěná barytonová kytara, to je Zailuse. Skládá se z dua Dariny Blosgeberové a Míry Horníka, kteří festival rozezní v tonech melodyhard rocku. Tato dvoučlenná kapela posluchače potěší již v pátek odpoledne v 16 hodin. Nechte se vtáhnout do magické hudby z lesních samot i Vy!

Bád Boys
/ rock' n' bad' roll

Veselé kramářské písničky ve stylu rock‘ n‘ bad‘ rollu z podkrušnohoří dovezou Bád Boys. Kapela nazývaná jako “gejzír lázeňské pohody” zpívá písničky nejen o kraji pramenů. Těšit se můžete i na jejich úžasnou Baladu o Marcebile, patronce Krušných hor. Svou hudbou chtějí především přinášet pohodu a radost. Přijďte se přesvědčit sami v neděli odpoledne v 16 hodin!

MÄX
/ Coverrock band

Přijďte si poslechnout covery slavných rokových skladeb v podání německé kapely MÄX. Zpěvačka Hana Hentzschel chce zazpívat v českém jazyce – pochází totiž s příhraničního městečka Vejprty. Emigrovala se svými rodiči v roce 1969, když jí byly pouhé čtyři roky. Dnes žije nedaleko Stuttgartu. O své emigraci napsala knihu. MÄXimální rocking covers zazní v sobotu 26.8 od 21:00.

Jana Lota

Jana Lota je mladá a velmi talentovaná zpěvačka a také milovnice přírody. Ve svém nejnovějším projektu Rudohořím se autorka vrací do dětství které strávila v Háji v Krušných horách. Velmi často ve své tvorbě tíhne k čistotě a pohádkové představivosti kterou v ní příroda vyvolává. Tato mladá umělkyně již vydala velmi úspěšné album Do Světla, které vyšlo v říjnu loňského roku. V těchto skladbách  hned od počátku navozuje dojem pobytu v přírodě, kterou jen tiše procházíme a s němým úžasem obdivujeme její krásy. Mezi nejznámější skladby patří “Jeřabina”, jejíž videoklip (níže) byl natáčen v prostředí kde Jana Lota vyrůstala. Albu Do Světla předcházela další také velmi úspěšná alba Lidi a Děvčátko, které se staly mezi veřejností velmi oblíbené. Tato mladá umělkyně vydala velmi úspěšné album Do Světla. Zpěvačku Janu Lotu znáte již z minulého ročníku. Letos pracuje na nové desce, která bude představovat příběhy slavných z Krušnohoří. Na desce s tak objeví píseň o Antonu Günterovi, Gustavu Zindelovi nebo o Marcebile. Právě písničku o Marcebile, která se velmi povedla, si můžete poslechnout v pátek večer. Jana také pokřtí zbrusu nový singl o Antonu Günterovi. Není originálnější a kvalitnější krušnohorské hudební tvorby než nové písně od Jany Loty. Přijďte a ponořte se do tajů Krušnohoří s Janou v pátek 24.8.2018 od 21.00.

Jan Macek
/ Landar, stonebalancig, gart

Do tajů land artu nás zasvětí krajinný umělec, propagátor stone balancingu a člen umělecké skupiny Zkamenělí, Jan Macek. Jan pochází z Trutnova, kde žije a tvoří. Na krajinném umění jej fascinuje krátká životnost děl, která mu pomáhá přijmout pomíjivost všedního života. Jeho umění je tzv. site specific, což znamená, že pracuje bez nástrojů a pouze s materiály nalezenými na místě. Navazuje tím na prehistorické umění prvních lidí, kteří si vyráběli jak nástroje tak barvy z přírodních materiálů. Za malířské plátno tomuto fascinujícímu umělci slouží podkrkonošská krajina, která mu je ateliérem a zároveň galerií.

  

Andreas Stegemann
/ Landart, Weidenbau

Andreas pracuje často a rád s vrbou, kdy jeho dílo ožívá díky tomu, že je jeho část ponořena do vody. Doufáme, že tomuto konceptu bude věrný i na Köngismühle. Jeho díla jsou veliká, symbolická a vydrží déle. Pochází z Zittau v Sasku. 

Offbeat cooperative
/ Ska polka band

Offbeat Cooperative je hudební seskupení pěti mladých hudebníků z Drážďan, kteří kombinují to nejlepší z mnoha žánrů. Přesvědčit se o tom můžete již v pátek 25.8 od 22:00. Tak neváhejte a přijďte si s námi zaSKASKASKASKÁkat 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ZqtkKZUN-XA

Veronika Kupková

V neděli v poledne se můžete těšit na autorský česko-německý dokumentární film „Generace N: Deutschböhme“. Autorka projektu Veronika Kupková se po studiu na ZČU rozhodla nasbírat zkušenosti v zahraničí (Dánsko, Barma, Německo) a právě tam se s tématem Sudet setkala. Podařilo se jí spojit školáky a pamětníky, kteří se nejprve setkali ve vzdělávacím projektu Ke společným kořenům – Zu den gemeinsamen Wurzeln (2015). Později už spolu s kolegyní Olgou Komarevtsevou natočily příběhy sudetských obyvatel.

Film „Generace N: Deutschböhme“ zachycuje příběhy čtyř sudetských rodáků, z nichž dva byli ‚vysídleni‘ a rodiny dalších dvou musely v Československu zůstat. Navštívili jsme i jejich původní domovy – Přísečnici, Bílinu, Chomutov.

Jste srdečně zváni k poslechu i diskuzi. Dozvíte se jak divokou dobu prožili, co znamená být uprchlíkem, ztratit pocit domova a jaké paralely vidí s dnešní dobou.

Lala Podlacha
/ LandArt

Lala Podlacha žije nedaleko Žitavských hor, v oblasti česko-německo-polského trojmezí. Je aktivní v oblastech rozhlasové hry, animovaného filmu, prostorového, zvukového a instalačního umění, lyriky a landArtu.

„LandArt se pro mě stal médiem, které mi umožňuje nacházet v přírodě nové perspektivy. Děje se tak bez moderních digitálních technologií, které jinak ve své práci využívám. Pracovat s materiály, které se naskytnou, naladit se na krajinu, bez jakéhokoli plánu…vlastně jde o improvizační umění!“   

Petr Linhart a kapela 29 Saiten
/ Krajinný folkrock

Petr Linhart je písničkář, poutník a milovník pohraničních krajin. Má za sebou tři alba (Sudéta, Autobus do Podbořan a nejnovější Rozhledna, dvě z nich byla nominována na cenu Anděl). Je členem volného sdružení Osamělí písničkáři. Hudbu a texty nepíše jen pro sebe – spolupracuje s Michalem Horáčkem, Janem Spáleným, Petrem Mikšíčkem. Na letošním land and artovém setkání vystoupí v doprovodu hudebníků, kteří se podíleli na vzniku jeho alb – kapelu 29 Saiten tvoří kytarista Josef Štěpánek, baskytarista Jan Lstibůrek a bubeník David Landštof . Linhartův lanscape folk zazní v pátek 25.8. v 19:00.

Rudolf Waypa Novák
/ Landartista

I letos se můžete těšit na jedinečné umění jednoho z předních představitelů české stonebalancing scény,  Rudu Waypu Nováka. Ruda pochází z Trutnova a vytváří nejen úchvatné viklany. V sobotu i v neděli dopoledne se můžete toto kouzlo naučit i vy. Inspiraci  hledejte na kamenne-skulptury.webnode.cz

Milan Šotek
/ dramaturgie, divadlo

Milan Šotek, dramaturg Činohry Národního divadla v Praze napsal pro naše setkání krátkou scénku setkání osmi českých a moravských vládců, která je k popukání zábavná a trefná. Ve spolupráci s Západočeským divadlem v Chebu, panem režisérem Bartošem a herci z Chebu tak doufáme, že vznikne unikátní scénka, vysvětlující leccos z české, moravské, slezské a sudetské mytologie. Vše v zábavném podání. Pro mne asi vrchol letošního setkání a invenční příspěvek do pohraničních letopisů.
 K vidění a slyšení bude v neděli 27. 8. od 15:30. 

Západočeské divadlo Cheb
/ Divadlo

Jsme velice rádi, že můžeme znovu navázat spolupráci s chebským divadlem a ukázat vám jedno z jejich nejlepších představení  – Noc bláznů. 

Vzhledem k tomu, že letošní festival je drobnou poctou regionálním amatérským i profesionálním divadlům, je symbolické, že na konci uvidíte “dramatickou komedii” o nacvičování ochotnického divadla v psychiatrické léčebně. 

Doufáme, že tento profesionální kus a odvaha pana režiséra Zdenka Bartoše vám přiměje přijít pěšky do Králova mlýna a užít si tuto hru. 

V programu naleznete Noc bláznu v neděli od 18:30. 

Anotace představení: 
Mladý režisér Lewis dostane svou první práci: režírovat hru v blázinci v rámci terapie pro místní pacienty. Jeden z nich navzdory vší logice prosadí, že se nazkouší Mozartova opera Così fan tutte. Mezi herci-blázny jsou pyromaniak, závislá na drogách, pianista na lithiu, koktající právník a další, což zkoušení poněkud znesnadňuje. Režisér Lewis je nejdřív zoufalý, postupně je ale vtažen do hry i do životů svých svěřenců. Nakonec není vůbec jisté, kdo je skutečně normální a kdo ne.

Doupov
/ hudba

Tomáš J. Holý
/ Hudba, kytara

V pátek od 17:00 nám letošní festival v Königsmühle zahájí skvělý Tomáš Holý se svoji čarovnou akustickou kytarou, loops a melodiemi, které se do našeho údolí náramně hodí. Nezapomeňte být u toho 

HISZTORY aka „Fidel Kunterbunt“/ Vagabond Country Folk

HISZTORY aka „Fidel Kunterbunt“ je provokativní písničkář, který se ve své hudbě a textech snaží vyhýbat otřepaným frázím. Je strhujícím a zábavným vypravěčem, který zpívá o lidech a jejich chybách, starostech a o jejich společenské podstatě. V roce 2012 získal diváckou cenu hudebního festivalu „Hoyschrecke“. Jestli si získá i Vás se můžete přesvědčit v sobotu 26.8 od 13:00.

Klára Čížková
/ 1977

Renata Bulvová a Tomáš Reindl: Poezie v hudbě a hudba v poezii
/ Poezie

I letošní atmosféru ozvláštní básnířka a prozaička Renata Bulvová, která si pro vás připravila ve spolupráci se skladatelem, multiinstrumentalistou a hráčem na tabla Tomášem Reindlem, hudebně poetický krušnohorské land art vystoupení. Těšit se na něj můžete v sobotu 26.8. od 18:30.

Renata své dětství prožila v Chomutově a v příhraniční vesnici Kalek na pomezí Česka a Saska. Na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala herectví a v roce 1997 absolvovala katedru autorské tvorby, herectví a pedagogiky na DAMU. Věnuje se  práci s hlasem a mluvenému projevu. V roce 2005 založila v Praze vlastní Školu rétoriky a ačkoliv zde i nadále žije, krušnohorská oblast je jejímu srdci stále blízká. Její poslední  česko-německá sbírka básní Jdeš touto známou krajinou a přesto nevíš kudy / Du gehst durch die bekannte Landschft hier und weißt den Weg doch nicht (Novela bohemica 2017)  v souznějícím přebásnění Mirka Kraetsche se stala východiskem pro hudebně poetický krušnohorský land art.

Tato báseň vznikla v Königsmühle  v německém překladu Mirka M. Kraetsch. Hudba a namluvená básně jsou v češtině samotnou autorkou, v němčině Annou Ouřadovou.

Tomáš Reindl je hudební skladatel, aktivní hudebník – multi-instrumentalista, a hráč na tabla.Ve své hudbě rád překračuje žánrové bariéry, inspiruje se starými evropskými i mimoevropskými hudebními tradicemi, zároveň však využívá i moderní hudební technologie a procesy.  Mezi nejvýznamější díla patří skladba UTERO: Concerto for Cello, Tabla and Symphonic Orchestra (2015), či kompletní hudba k baletu Zahrada soch v Divadle opery a baletu v Ústí n.L. (2010). V současné době vystupuje především se svým solo projektem OMNION,  vyučuje Etnomuzikologii na Hudební fakultě Akademie můzických umění v Praze a na Konzervatoři Jaroslava Ježka, působí též často jako lektor různých hudebních workshopů a seminářů.

Ivana Toušová
/ lektorka jógy a tance

Spojte příjemné s užitečným a potěšte své tělo i duši jógovým protažením pod vedením zkušené jogínky a tanečnice Ivany Toušové. Ivana si pro vás v rámci letošních workshopů nachystala lekce jógy pro všechny – určené dospělým, ale myslela i na děti. Ivana je od dětství celým svým srdcem umělec a milovník pohybu, což ji již v útlém věku přivedlo ke studiu Taneční konzervatoře v Bratislavě. Po ukončení studia působila několik let ve SND. Následné účinkování v Laterně Magice a následně Baletu P.Šmoka ji už natrvalo usadilo v ČR, konkrétně v Klášterci nad Ohří, kde otevřela Baletní školu pro děti a Yoga – studio. Ivana se snaží dostat do podvědomí lidí fakt, že péče o vlastní tělo a duši je nesmírně důležitá a v dnešní době bohužel velice podceňovaná. 

Zdravotní stav dospělých ani dětí není díky nedostatku pohybu vůbec uspokojivý, proto je důležité tyto aktivity rozvíjet bez rozdílu věku. Aktivity, které budou ovlivňovat nejen fyzický, ale i duševní stav a též budou tou nejlepší prevencí proti celé řadě nemocí. Mimo pravidelných kurzů a lekcí v Soukromé baletní škole a Yoga studiu pořádá po celý rok také nejrůznější akce jak pro děti tak pro dospělé, (jógové víkendy s různým zaměřením, semináře, letní taneční tábory a speciální lekce) aby motivovala a přiměla k zamyšlení se nad lepším přístupem k sobě samému co možná největší okruh lidí všech věkových kategorií.

„Každý člověk, který se díky mé práci nad sebou třeba jen zamyslí, je pro mne obrovskou radostí a neocenitelným poděkováním za mou snahu,“ dodává Ivana. Snaží se proto neustále vzdělávat a získávat nové vědomosti a zkušenosti v oblasti jógy. „Je to cesta která nekončí, pořád je kam jít dál, objevovat nové směry, upevňovat svou vůli a posouvat se dál“. A to ji baví a fascinuje.

joga-074-2

IMAG1636

 

 

Petr Mikšíček
/ landartista, kulturolog

Téma mám jasné: jsou to lidé v krajině, krajina v lidech. Mění se forma: knihy, výstavy, weby, filmy, landartové instalace. Chuť zkusit všechno a objevit v těchto formách dveře do další dimenze tvorby. Minulý rok jsem spíše organizoval a natáčel Königsmühle a nestihl jinak tvořit. Proto bych rád instaloval model Přírůstky, který dělám společně s Josefem Beerem. Dále bych rád dokončil rozpracovaný námět Vyvrásnění historie. V hlavě mám i koncept landartového malování, vytvořený společně s Klárou Syrůčkovou.

V rámci doprovodného programu budu předčítat z krušnoknih, prezentovat nový klip a připravovaný film o Marzebile (společně s Janou Šteflíčkovou), promítat dokument o Königsmühle 2012, krušnohorské díly Vzduchoplavce Kráčmery a vést fotokvíz pro (ne)znalce Krušnohoří. 2012 / Vnoření, vyvrásnění historie

2012 / Vnoření, vyvrásnění historie

Václav Havlíček
/ řezbář / 1977 / Most

Bydlí v Březnici u Jirkova a pracuje jako revírník u Lesů města Jirkova. V letech 2006-2012 se účastnil sochařských sympozií v Boleboři, v roce 2008 v Abertamech a tentýž rok v Mariánské. 2011-2012 navštívil sympozium v Poleradech a 2012 v Hrušovanech.