Königsmühle Afterparty 2016 / 10. 10. 2016

Pokud se chcete s námi podělit o dojmy z letošního Landart setkání v Králově mlýně, připomenout si tu nádhernou atmosféru, podívat se na nový dokument z letošního ročníku a nakonec si zatančit na skvělý B4Klang – české, resp. sudetské Kraftwerk, neváhejte a přijeďte 21. 10. do Abertam.

Za nádhernou fotografii děkuji Jörg Knoblauch.

 • Celý článek
 • Parkování v rámci festivalu – upozornění / 23. 8. 2016

  Dovolujeme si upozornit, že v sobotu 27. srpna je z důvodu konání řemeslných trhů uzavřeno parkoviště u kapličky v Háji! Níže ke stažení podrobné mapky s místy na festivalové parkování v pátek, v sobotu i v neděli.

  Využijte prosím sobotní parkovací možnosti podle příslušné mapky. Děkujeme!

  Parkování v rámci festivalu pátek 26.8.2016

  Mapa KM patek nedele

  Parkování v rámci festivalu sobota 27.8.2016 – omezení!

  Mapa KM sobota

  Parkování v rámci festivalu neděle 28.8.2016

  Mapa KM patek nedele

 • Celý článek
 • Parkování v rámci festivalu / 13. 8. 2016

  Vzhledem k většímu množství automobilů, které je potřeba zaparkovat v Háji, Loučné či v okolí Klínovce, nabízíme ideální varianty pro návštěvníky Landart setkání.

  Nejlepší varianta je nechat auto na velikém parkovišti pod Klínovcem. Nachází se napravo i nalevo od komunikace Klínovec – Vejprty hned za budovou apartmánů, Apres Ski Restaurantu a Infocentra Klínovec. Kapacita je tam takřka neomezená. Na parkovišti vpravo budou po dobu festivalu fungovat i veřejné záchody s pitnou vodou. Na parkovišti můžete i přenocovat. Tuto variantu důrazně doporučujeme v sobotu 27. 8. kdy bude uzavřeno parkoviště v Háji u kapličky. Odsud jděte pěšky po hlavní silnici dolů 300 metrů až po odbočku do Háje po pravé straně, která vede přímo k cestě do Königsmühle. Cestu vám ukáží také ukazatelé.

  Další variantou v pátek a v neděli je parkoviště přímo v obci Háj u kapličky. Zde také můžete auta nechat, ale plocha asi nebude stačit. 

  Po všechny tři dny lze parkovat na krajin louky při cestě do Königsmühle až po vyznačenou ceduli Zákaz vjezdu. Důrazně nedoporučujeme toto parkování používat v případě deštivého počasí. Hliněná cesta je velice kluzká a pro auta bez náhonu 4×4 zcela nepoužitelná. 

  Vjezd přímo do Königsmühle mají povoleni jen organizátoři, instalující umělci, osoby se zdravotním průkazem a majitelé pozemků.

  Zvýhodněné ubytování pro návštěvníky landart setkání. / 13. 8. 2016

  Uvažujete-li o návštěvě Königsmühle Landart setkání a přáli byste si kvalitní ubytování za rozumnou cenu a dokonce společně se všemi organizátory a umělci, využijte nabídku hotelu Star 4 na Klínovci. Původní cena za noc se snídaní byla 700 Kč, pro účastníky Landart setkání jen za 450 Kč. Kdo dříve zavolá, ten dříve a levněji spí 🙂

  Rezervace:
  Mobil: +420 725 806 944
  E-mail: rezervace@3star.cz

 • Celý článek
 • Galerie pod širým nebem a dějiště festivalu Landart setkání Königsmühle znovu ožívá. / 13. 8. 2016

  Vážení přátelé pohraničních krajin a umění, zveme vás již popáté na Landart setkání do zaniklé obce Königsmühle v Krušných horách. Tentokrát v termínu 26. 8. – 28. 8. 2016. Od 15. 8. začneme zase vysekávat zaniklou osadu z náletové zeleně a připravíme ji pro návštěvníky a tvůrce. Čeká vás tak opět bohatý program pro malé i velké v nádherné přírodě.

  Pobyt na festivalu tak můžete krásně zkombinovat s výlety po okolí: krásný výhledový vrch Meluzína se záplavami sladkých borůvek, sportovní areál na Klínovci, s možností zkusit různé sportovní náčiní, Boží Dar jeho Ježíškova cesta a spousty dalších tipů na realaxaci v srdci Krušných hor. 

  Festival v sobě spojuje dvě silná témata: je to první landartový festival v České republice, kde se schází špička českého a saského landartu. Landartisté tu mají šanci rozvíjet tzv. sudetský landart – specifický žánr, kdy je možné využívat bývalý stavební materiál, dřevo a další biomasu pro díla, která tématizují pohnuté osudy bývalých Sudet. Dle slova samotných tvůrců představují tyto lokality velice inspirativní místa pro tvorbu.

  Celé údolí se tak stává uměleckým dílem. Ruiny bývalé osady hostí jednotlivá díla. Jak díla, tak ruiny ale postupně znovu pohlcuje příroda. Je proto dobře vidět tato díla v plné kráse. Tímto časem je podzim až do prvního sněhu. Celá lokalita je od poloviny srpna vysekaná z vysoké trávy a připravená pro návštěvníky. I proto je velice fotogenická a můžete zde pořídit velice zajímavé snímky. Zároveň se jedná o festival s unikátní lokalitou. A to nejen v celém česko-německém pohraničí. Žádný jiný takový festival v České republice nenajdete. Königsmühle leží 920 metrů nad mořem v mělkém údolí obklopeném lesy a krásnými horskými loukami. Na každý ročník žádáme tři výjimky ze zákona o ochraně přírody, abychom vám mohli zprostředkovat zážitek z oživování zaniklé obce v jedné z nejkrásnějších lokalit Krušných hor.  Proto vás prosíme, abyste se zde chovali velice ohleduplně.  Procházíte ptačím územím Natura 2000, Evropsky významnou lokalitou vzácných druhů rostlin a také ochranou zónou Přírodní rezervace Königův mlýn.

  Z hlediska duchovnosti ruin v krajině se jedná o naprostý unikát – všechny stavby, které zde v roce 1945 stály, stojí dodnes, ačkoliv jako ruiny. Snažíme se pomoci tyto ruiny zachovat, ale je to z důvodů ochrany přírody a složitých vlastnických vztahů velmi složité. Spolupracujeme také  s poslední zdejší rodačkou, paní Rosemarií Ernst, která se přímo v místě narodila. Dokonce letos můžete ochutnat její domácí dorty, které bude vyrábět a nabízet. Prodávat zde také bude svoji knihu vzpomínek Cesta do mého dětství.

  V Königsmühle se potkávají Češi a Němci v poklidu a vstřícnosti. Atmosféra setkání uprostřed přírody a vyhasínající historie, kterou s pietou oživujeme, vytváří specifické davové naladění, které je velmi těžké popisovat… Prostě to musíte zažít sami. Osobně to popisuji tak, že ten  zážitek ze setkání je nepřenosný. Dokonce ani skrze fotografie. Když údolí opustíte, dojdete ke svému autu v Háji, kouzlo je pryč….

  Zážitkem jiného druhu zase je, když navštívíte lokalitu sami, mimo termín festivalu. Máte mnohem více času si vychutnat zdejší díla, ponořit se do nálady místa a pořídit krásné snímky. Do poloviny srpna leží celé údolí ladem, aby měly rostliny i zvířata klid na rozmnožování. Do 15. 8., kdy je možné začít sekat trávy, až do první ho sněhu je naopak loklita vyčištěna, upravena a doplněna uměleckými díly lidí, kteří se snaží oživit zdejší krajinu vtisknout ji novou tvář.

  Umělci budou v místě tvořit již od úterý 23. 8. 2016. Letos očekáváme více jak 15 tvůrců z Čech a pět z Německa. Landartová podstata festivalu se stále zvětšuje a v současné době je Königsmühle středobodem landartu v české krajině, který není domovským místem svých tvůrců. Letos spolupracujeme také s Janem Chabrem, mladým umělcem z Chomutova, který pro festival  získal další mladé tvůrce na pomezí sochařiny, malby, komiksu a audiovizuálního umění. 

  Našimi hlavními tématy letos je oživování legendy o Marcebile, vládkyni Krušnohoří a také hornické dědictví Krušných hor, které se nachází na cestě k tomu stát se památkou UNESCO. Uvidíte tak představení na toto téma, filmy, komiks a sochy o Marcebile. A zřejmě se i dostaví Marcebila osobně…

   

  Na své si přijdou i hudební fanoušci. V pátek a v sobotu večer mohou slyšet tvorbu mnoha českých a německých muzikantů od experimentální kytary, přes kabaretní píseň a blues až po elektronickou hudbu. A co vše tyto hudebníky spouje? Je to téma pohraničí, sudet, krajiny nebo jejich rodiště a působiště ve stínu Krušných hor.

  V rámci landartové vycházky v sobotu odpoledne můžete být u spuštění básnického okruhu po Königsmühle naší stálice Renaty Bulvové, která si na místě schovala několik básnických kešek a vytvořila k němu online audio recitál v českém i německém jazyce.

  Nedělní odpoledne bude zasvěceno vzpomínání, diskusi a divadlu. Na své si tak přijdou lidé, kteří rádi poslouchají vzpomínky ostatních lidí nebo rádi svůj příběh sdílí s ostatními. Pro všechny tak bude po celou dobu festivalu fungovat vyprávěcí koutek „Babi a dědo, vyprávěj“ Stačí si sednout k mikrofonu a začít. Pokud váš příběh zaujme ostatní, budete mít kolem sebe za chvíli veliké obecenstvo.

  V sobotu a v neděli bude bohatý program pro děti. Jeho součástí budou všemožné hry, loutkové představení Hedy Bayer Čechové a kreativní dílničky.

  A pokud vás už to všechno dění kolem vás znaví, můžete se usadit v pohodlných sacích od Fatboye, jen tak poslouchat nebo se nechat učesat kadeřnickém salónu spolku DoKrajin či si nechat namasírovat záda krka a hlavu od naší masérky.

   

  Každopádně na víkend 26. – 28. 8. 2016 si s sebou vezměte dobré obutí, svetry, bundu, ideálně i karimatku. O jídlo a pití pro vás se postaráme my J

  Ochutnat můžete speciály místních pivovarů, domáci limonády, koláče sladké i slané. Vegetariánská i masová jídla kamarádů z Annabergu.

   

  Vstupné na jeden den je 100 Kč. Jeho zaplacením pomůžete zaplatit umělce a náklady oragnizátorů, které o 5000 EUR převyšují dotaci, kterou jsme na realizaci setkání získali od Inciativy SN – CZ a od Česko-německého fondu budoucnosti.

   

  Více informací a kompletní program na www.konigsmuhle.cz

 • Celý článek
 • Promítání a povídání o Königsmühle a umělcích, kteří tam tvoří. / 2. 8. 2016

  Rád bych vás pozval na povídání a promítání o Königsmühle 18. 8. od 18:00 v Infocentru zámku v Ostrově. Tématem bude, jak se vyvíjí osud unikátně zachovalé zanikající osady v Krušnohoří, která je významná v celém kontextu česko-německého pohraničí.

  Seznámíme vás i s programem letošního setkání na konci srpna.

   

  Co nového chystáme v rámci 5. ročníku Landart setkání v Königsmühle? / 31. 7. 2016

  V rámci letošního ročníku budete moc „ochutnat“ novinky, které doufáme, zpestří program a vaše zážitky.

   Máme dvě hlavní téma: jednak hornictví a také Marcebila. Mnoho instalací, básní, písní se bude týkat právě těchto dvou leitmotivů.

  V sobotu a v neděli od 10:00 zahájí program mnohem širší program pro děti. Na místě bude možné rýžovat stříbro, ztloukat si domečky, malovat na prkýnka, balancovat kameny se nejlepšími českými stonebalancery, vyrábět obří bubliny, zkoušet akrobatické kousky, žonglování a také shlédnout dvojjazyčné loutkové divadlo.  Podívat se také můžete na všechny Krušné horory. Miloš Čekan také vaše ratolesti s bravurou pomaluje a „potetuje“ barvičkami.

   

  Pokud máte sami co říci k dějinám Krušnohoří nebo samotnému festivalu, bude pro vás připraveno vyprávěcí místo s mikrofonem, křesílkem a překladatelkou. Jako odměnu za vaši odvahu získáte nápoj zdarma dle vašeho přání. Při dodržení jednoduchých pravidel můžete oslovit své posluchače a podělit se s nimi o vaše vzpomínky.

   

  Také se můžete nově zúčastnit různých workshopů. Jeden se bude týkat hudby, tance a prožitku místa – genia loci, další se zabývá jógou v přírodě a také přírodním léčitelstvím a odstraňováním bolestí. Na místě bude také fungovat kadeřnický a masážní salón spolku DoKrajin.

   

  V sobotu dopoledne  zahajuje program přednáška Michala Urbana o montánní památce – Vápence na Kovářské.

   

  Kromě těchto novinek zažijete spoustu skvělé hudby, básně, tvorbu landartových děl, vernisáže dvou malířek a dvě divadla. 

 • Celý článek
 • Plakát festivalu Königsmühle 2016 / 31. 7. 2016

  Vážení přátelé landartového setkání v Königsmühle, Krušných hor a sudetských krajin. Rád vám představuji finální program letošního setkání. Od pondělí budeme každý den na stránkách www.konigsmuhle.cz a na facebooku představovat jednotlivé umělce a přednášející. Budeme se těšit na společně prožitý víkend 26. – 28. 8. 2016

  Letošní setkání financuje Fond malých projektů Euroregionu Krušnohoří a Česko-německý fond budoucnosti.

 • Celý článek
 • Přípravy na letošní ročník festivalu jsou v plném proudu / 15. 7. 2016

  Letošní Land and Art setkání proběhne v termínu 26.8. – 28. 8. 2016 pro veřejnost. Umělci na místě již ale budou od středy 24. 8. 2018. 

  Na projekt jsme získali grant od Euroregionu Krušnohoří – fondu malých projektů.

  A také jsme získali grant od Česko-německého fondu budoucnosti.

  Našim partnerem na saské straně je opět skvělý Lichtfabrik z Annabergu. 

  Novinky ohledně festivalu budeme postupně zveřejňovat.