PRAVIDLA PRO VŠECHNY NÁVŠTĚVNÍKY KRÁLOVA MLÝNA / 20. 10. 2020

 1. VŠICHNI – NEJEZDĚTE DO ÚDOLÍ AUTEM, POUZE PĚŠKY !!!
 2. Nelezte po ruinách – zásadně to snižuje jejich životnost. To platí hlavně pro děti. Také ať nerozebírají volné kameny. Můžete naopak zdi pomocí volných kamenů dostavět do výšky.
 3. Stejně jako dosud, po sobě uklízejte. Jak venku, tak v útulně. Odpadky si noste s sebou zpátky. Jinak moc chválím ten pořádek, který tam dosud byl. Jste fakt dobří 
 4. V Útulně je návštěvní kniha, budeme rádi za váš zápis: podnět, zážitek, atd…
 5. Pokud byste chtěli přispět na opravy a údržbu Králova mlýna, budeme rádi za každou korunu. Kasička je v Útulně. Větší obnos můžete poslat pomocí QR kódu na účet spolku DoKrajin. Instrukce naleznete na dveřích útulny.
 6. V útulně můžete přespat, zatopit si, uvařit si, využít erárních věcí. Požádali bychom vás ale po skandinávském vzoru, zase oplatit službu ostatním a nechat nasekané dřevo suché, nářadí na svém místě, případně něco trvanlivého ke snědku.
 7. Nezapomeňte, že Králův mlýn se nachází ve velice cenné přírodě, kde platí tři stupně ochrany: Přírodní rezervace Königův mlýn (od domů nahoru k Meluzíně proti proudu potoka), Evropsky významná lokalita vzácných druhů rostlin (v celém údolí) a Ptačí oblast Natura 2000. Buďte proto prosím potichu a sledujte tu obdivuhodnou přírodní podívanou. V těchto dnech se tam objevuje spousta ptáků a je radost je sledovat. Např. krkavce na louce po ránu nebo přes den, jak létají v kruzích nad údolím. Do toho konipasy a další.

  Toť vše, přeji krásný pobyt.
  Za spolek DoKrajin – Petr Mikšíček.

 • Celý článek
 • Königsmühle žije i na konci léta 2020 – setkání skalních fanoušků této unikátní lokality. / 5. 8. 2020

  Pokud si chcete udělat v sobotu 29. 8. 2020 výlet do Králova mlýna, budete možná překvapeni, že i letos naše zaniklá vesnička žije. Např. od 18:00 zahraje skvělý Vojta Violinist. V prostředí Králova mlýna je to jedinečný zážitek. Po setmění i česko-němečtí Gold Sax. Nečekejte ale žádný festival. Budeme tam makat na ruinách, budeme zpocený, ale šťastný. Přes den makačka, večer troška hudby, filmy, vizalizace. Chcete-li být u toho, pomoci, přijďte. Jídlo a pití si vezměte s sebou. Žádná auta v údolí. Spát můžete v lese. Opakuji: nečekejte nic jako Landart festival 2019. Spíše Landart setkání z roku 2012. 

  Fotografie z letošního setkání / 12. 9. 2019

  Fotografie z letošního setkání naleznete ZDE

  Jak se dostat do Königsmühle? / Wie kann man Königsmühle erreichen? / 14. 8. 2019

  Cesta na Königsmühle: Zaparkujte na velkém parkovišti pod Klínovcem (50.4061361N, 12.9846889E, zdarma) a dojděte pěšky podle přiložené mapky. Nejbližší zastávky veřejné dopravy jsou Loučná a Kovářská. Cesta je dlouhá 2,9 km a je to nádherná procházka. Vřele všem doporučujeme, uděláte si alespoň žízeň na pivo. 

  Anfahrt zur Königsmühle: Parken Sie bitte auf dem großen Parkplatz unterhalb von Klínovec (50.4061361N, 12.9846889E,ist kostenlos) und gehen Sie zu Fuß der beiliegender Karte. Die nächsten Haltestellen der öffentlichen Verkehrsmittel sind Loučná und Kovářská. 

  https://mapy.cz/s/3xGhM

 • Celý článek
 • Osobní pozvání od Petra Mikšíčka, zakladatele Landart setkání v letech 2012 – 2019 / 9. 8. 2019

  Přátelé Krušných hor, chtěl jsem vás pozvat na pravé krušnohorské setkání v srdci Krušných hor – Králově mlýně / Königsmühle. Asi to bude na nějakou dobu poslední ročník, takže využijte možnosti to zažít a také se můžeme i osobně poznat.

  Koná se to od pátku 23. 8. do neděle 25.8. Týden předtím budeme vše připravovat: ručně, pouze ze dřeva a kamenů. Kdybyste měli chuť můžete se přidat, je tam skvělá parta lidíé a hodně se povídá. Je na to klid. O vikendu už to jsou trochu stresy, ale zase tam potkáte spoustu zajímavých lidí.

  Pátek bude čistě o hudbě, sobota o landartu, divadle, hudbě, literatuře a místech Krušnohoří. V neděli budeme vyprávět a vzpomínat na doby minulé a celý program vyvrcholí koncertem kapely Zrní, která sama projevila zájem v Králově mlýně hrát.

  Nebojte se, davy tam nebudou, ani být nemohou. Do údolí se musí dojít pěšky a to drtivou většinu lidí odradí. Poslední tři roky účast systematicky klesá, takže vrchol návštěvnosti byl v roce 2015. Kdo ale dojde, bude odměněn. Atmosféra je tam kouzelná a každý kdo na akci byl, byl nadšen. Naopak pouze ti, co tam nebyli, tak kritizují a blekotají.

  Přírodu Krušných hor miluji a naším cílem bylo celou dobu vybalancovat míru umění v tomto kouzelném údolí. Často jsme díla probírali a odváželi, pravidelně v údolí uklízíme. Snažíme se vytvořit jedinečné místo, kde bude místo pro všechny a všechno: přírodu, kulturu, umění, vzpomínky, budoucnost, Čechy a Němce. Jediné, co neumíme vybalancovat, jsou diskuze na internetu, které vedou lidi, kteří na akci nebyli. Proto, jestli chcete poznat pravou hloubku setkání, přijďte, dokud máte kam. 

  Celá akce má všechna potřebná povolení: OŽP v Ústí nad Labem, 3x výjimka ze zákona o Ochraně přírody, povolení od Lesů ČR a od ORP Kadań. Vše po sobě v pondělí pečlivě uklízíme, ve středu po festivalu tam nenajdete jedinou stopu nepořádku. Za to ručíme na svou čest.

  V údolí panuje stavební uzávěra, nelze tam nic stavě, rekonstruovat. Majitelé pozemků ani neevidují ruiny, pouze les, takže je takřka nemožné oficiálně tam nic opravit. Majitelé pozemků to nezajímá. Naším cílem také není stavby obnovit, chceme pouze vytvořit unikátní místo, které jinde není: dohasínající paměť sudetské krajiny, vzrůstající krásná přírody a umění, které to vše vhodně doplní. 

  Protože to není žádná komerční akce a stojí to hromadu peněz, budeme rádi, když se dostaneme na nulu. Proto musíme vybírat vstupné, které ale není nijak závratné.

   

 • Celý článek
 • Eintritt zum diesjährigen Festival / 26. 7. 2019

  Eintritt zum diesjährigen Festival:

  Standardeintritt
  1 Tag  10 €
  3 Tage 20 €

  Ermäßigt
  1 Tag  6 €
  3 Tage 14 €
  Gültig für Kinder zwischen 10-18 Jahren und Rentner über 65 Jahren

  Rabatt auf den Eintritt für das Backen von hausgemachte Kuchen 

 • Celý článek
 • Výše vstupného na letošní festival / 26. 7. 2019

  Vstupné na letošní festival:
   
  Standartní vstupné
  1 den 250 Kč
  3 dny 500 Kč
   
  Zlevněná
  1 den 150 Kč
  3 dny 350 Kč
  Tuto cenu získají děti mezi 10 a 18 lety a důchodci nad 65 let
   
  Deti do 10 zdarma
  Za pekáč buchet sleva na vstupném 🙂
 • Celý článek
 • Program letošního Landart setkání v Králově mlýně / 8. 7. 2019

  Jak se připravit pro návštěvu Králova mlýna? / 12. 8. 2018

  Návštěvníkům Königsmühle doporučujeme vzít s sebou např. karimatku, či deku na sezení, fotoaparát, peníze, deštník a batoh, kdybyste se rozhodli si odnést nějaký upomínkový předmět.

  Typickým projevem počasí v údolí je, že zhruba za hodinu po západu slunce teplota klesne minimálně o deset stupňů. Mějte tedy připraveny teplé svetry či mikiny s kapucí.  Přes den je naopak v údolí větší teplo, než v okolí. Hodí se tedy kloubouk, deka na polehávání, polštářek či kniha. Pro případ deště, který může přijít a rychle odejít se jistě hodí deštníky či pláštěnka.

  Na a co se hladu a žízně týče, bude vás na místěš čekat s láskou vařené jídlo vhodné pro vegeariány i pro masomily. Nečekejte nic smaženého, vše je vařené, poctivé a z místních surovin. Hospůdku opět povede věky prověřený Hans Humpelnmann a nabídne ty největší dobroty. Čepovat se bude Krušnohor, v nabídce budou domácí koláče, limonády i nějaká ta ohnivá voda.

  Pro minimalizaci plastového odpadu by bylo vhodné, abyste si přinesli své nádoby na pití či jídlo. Není to ale povinnost.

  Dětičky jsou u nás vítány. A mohou si zde radostně hrát – u vody, v lese, na louce. Zbudujeme pro vás také hřiště. Jediné, kde by si děti neměly hrát, jsou samotné ruiny. Je to nebezpečné a děti rády rozebírají již tak špatné zdi a pomáhají jejich rozpadu.

  Na místě budou instalované čtyři mobilní toalet a ještě jedna kadibudka v lese. Osvěžit se lze v místním potoce a dočasně zbudované vodní nádrži. 

  Parkování a doprava do údolí / 12. 8. 2018

  Podle následující mapky prosím postupujte v případě parkování a  dopravy do Königsmühle. 

  Letos není možné využít parkoviště z minulého roku ve strání u Háje, ani parkoviště u Kapličky, takže jediná možnost je obří parkoviště naproti Sport Centru Klínovec pod hotelem Nástup. 

  K dopravě do údolí můžete využít náš žlutý shuttlebus nebo dojít pěšky. Shuttle bude jezdit v dopoledních a odpoledních hodinách nonstop. Večer jednou za půl hodiny. 

   

  Pro pohodový průběh festivalu a možnost konání dalších ročníků vás prosíme o dodržování následujících pravidel: / 10. 8. 2018

  Pro pohodový průběh festivalu a možnost konání dalších ročníků vás prosíme o dodržování následujících pravidel:

  1) Auta nechte na označeném parkovišti pod Klínovcem pod hotelem Nástup. Toto platí nově i pro účinkující! Parkování je zdarma. Přepravu těžkých věcí budou z parkoviště zajišťovat dvě auta organizátorů. Dojděte pěšky až do Králova mlýna. Je to asi 2 km – krásná procházka. Pokud je to pro vás příliš daleko, můžete využít náš žlutý Shuttlebus, který bude jezdit stále tam a zpět. Je zdarma.

  2) V údolí se nachází přírodní rezervace s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů. Pomozte nám je chránit tím, že nebudete vstupovat mimo vyznačené cesty ani jinak poškozovat místní krásnou přírodu.

  3) V údolí platí zákaz stanování. Je možné spát v lese, dále od osady, ale chovejte se zde prosím ohleduplně a vše si po sobě ukliďte.

  4) Nekoupejte se v potoce, který je zdrojem pitné vody.

  5) Využívejte pouze oficiální wc.

  6) Nerozdělávejte oheň.

  7) Třiďte prosím odpad, co můžete, odneste si s sebou k autu. Kdo chce být opravdu ekologický, může si přinést vlastní nádoby na jídlo/pití 😉

  8) Vstup na ruiny je na vlastní nebezpečí. Nelezte prosím po zdech, urychluje to jejich rozpad.

  Moc vám děkujeme za respektování těchto pravidel. Na každý ročník žádáme, a zatím dostáváme, tři výjimky ze zákona o ochraně přírody. V případě vážného porušení pravidel se už další ročník nemusí vůbec konat. A to rozhodně nechceme 🙂

 • Celý článek