Petr Mikšíček
/ landartista, kulturolog

Téma mám jasné: jsou to lidé v krajině, krajina v lidech. Mění se forma: knihy, výstavy, weby, filmy, landartové instalace. Chuť zkusit všechno a objevit v těchto formách dveře do další dimenze tvorby. Minulý rok jsem spíše organizoval a natáčel Königsmühle a nestihl jinak tvořit. Proto bych rád instaloval model Přírůstky, který dělám společně s Josefem Beerem. Dále bych rád dokončil rozpracovaný námět Vyvrásnění historie. V hlavě mám i koncept landartového malování, vytvořený společně s Klárou Syrůčkovou.

V rámci doprovodného programu budu předčítat z krušnoknih, prezentovat nový klip a připravovaný film o Marzebile (společně s Janou Šteflíčkovou), promítat dokument o Königsmühle 2012, krušnohorské díly Vzduchoplavce Kráčmery a vést fotokvíz pro (ne)znalce Krušnohoří. 2012 / Vnoření, vyvrásnění historie

2012 / Vnoření, vyvrásnění historie

Václav Havlíček
/ řezbář / 1977 / Most

Bydlí v Březnici u Jirkova a pracuje jako revírník u Lesů města Jirkova. V letech 2006-2012 se účastnil sochařských sympozií v Boleboři, v roce 2008 v Abertamech a tentýž rok v Mariánské. 2011-2012 navštívil sympozium v Poleradech a 2012 v Hrušovanech.

Jiří Smrž
/ folk

Držitel dvou cen Anděla v kategorii Folk and Country Jiří Smrž zahraje potřetí na Landart festivalu v Králově mlýně.

Jiří Smrž je dřevorubec a čistič melioračních stok s duší melancholického snílka. Je to surovec, který při koncertě drží kytaru pod krkem a rve za struny, jako by si s nimi chtěl vyřídit všechny účty z mládí. A pak ji konejší a hladí a prosí za odpuštění. Jiří Smrž je ten, který křičí bolest a touhu příběhů, co spatřil za zdmi kolem sebe… i v sobě… Je to štvanec, který křičí kultivovaným jazykem intelektuála a pak zase pláče a sténá, jako dítě, co předčasně vyrostlo v dospělého muže. Zkusme uchopit po svém jeho rozervanost, šanci budete mít již tuto sobotu 25.8.2018 od 20.00.

Tomáš J. Holý
/ Hudba, kytara

V pátek od 17:00 nám letošní festival v Königsmühle zahájí skvělý Tomáš Holý se svoji čarovnou akustickou kytarou, loops a melodiemi, které se do našeho údolí náramně hodí. Nezapomeňte být u toho 

Franziska Agrawal
/ Landart, design

Od úterý 22. 8. bude v údolí tvořit jedna z největších hvězd festivalu – německá designérka Franziska Agrawal z Mnichova. Její záběr je ohromující: pracuje s landartovými metodami, s minimalistickými vzory, se sněhem, ledem. Prošla mnoha přehlídkami, získala spoustu ocenění po celém světě. Je pro nás veliká čest, ji přivítat i u nás.

Vedle své umělecké tvorby se věnuje i Józe. Dokonce stala v květnu 2017 tváři německého časopisu Yoga. Společně s Ivanou Toušlovou budou po Landrtové procházce v sobotu odpoledne učit jógu společně Čechy i Němce.

Rudolf Waypa Novák
/ Landartista

I letos se můžete těšit na jedinečné umění jednoho z předních představitelů české stonebalancing scény,  Rudu Waypu Nováka. Ruda pochází z Trutnova a vytváří nejen úchvatné viklany. V sobotu i v neděli dopoledne se můžete toto kouzlo naučit i vy. Inspiraci  hledejte na kamenne-skulptury.webnode.cz

Andreas Stegemann
/ Landart, Weidenbau

Andreas pracuje často a rád s vrbou, kdy jeho dílo ožívá díky tomu, že je jeho část ponořena do vody. Doufáme, že tomuto konceptu bude věrný i na Köngismühle. Jeho díla jsou veliká, symbolická a vydrží déle. Pochází z Zittau v Sasku. 

Jan Macek
/ Landar, stonebalancig, gart

Do tajů land artu nás zasvětí krajinný umělec, propagátor stone balancingu a člen umělecké skupiny Zkamenělí, Jan Macek. Jan pochází z Trutnova, kde žije a tvoří. Na krajinném umění jej fascinuje krátká životnost děl, která mu pomáhá přijmout pomíjivost všedního života. Jeho umění je tzv. site specific, což znamená, že pracuje bez nástrojů a pouze s materiály nalezenými na místě. Navazuje tím na prehistorické umění prvních lidí, kteří si vyráběli jak nástroje tak barvy z přírodních materiálů. Za malířské plátno tomuto fascinujícímu umělci slouží podkrkonošská krajina, která mu je ateliérem a zároveň galerií.

  

Ondřej Koudelka
/ Landart

Ondra Koudelka ze Žirovnice na jihu Čech, je asi nejvšestranějším naším landartistou. Dokáže pracovat se dřevem, peřím, hlínou, kameny, slámou, mechem. V poslední době se pouští i do figurálních instalací. Jeho díla jsou překvapivá, nápaditá a plná symbolů.    

https://www.facebook.com/265774180144706/videos/541831242917300/

Jana Lota

Jana Lota je mladá a velmi talentovaná zpěvačka a také milovnice přírody. Ve svém nejnovějším projektu Rudohořím se autorka vrací do dětství které strávila v Háji v Krušných horách. Velmi často ve své tvorbě tíhne k čistotě a pohádkové představivosti kterou v ní příroda vyvolává. Tato mladá umělkyně již vydala velmi úspěšné album Do Světla, které vyšlo v říjnu loňského roku. V těchto skladbách  hned od počátku navozuje dojem pobytu v přírodě, kterou jen tiše procházíme a s němým úžasem obdivujeme její krásy. Mezi nejznámější skladby patří “Jeřabina”, jejíž videoklip (níže) byl natáčen v prostředí kde Jana Lota vyrůstala. Albu Do Světla předcházela další také velmi úspěšná alba Lidi a Děvčátko, které se staly mezi veřejností velmi oblíbené. Tato mladá umělkyně vydala velmi úspěšné album Do Světla. Zpěvačku Janu Lotu znáte již z minulého ročníku. Letos pracuje na nové desce, která bude představovat příběhy slavných z Krušnohoří. Na desce s tak objeví píseň o Antonu Günterovi, Gustavu Zindelovi nebo o Marcebile. Právě písničku o Marcebile, která se velmi povedla, si můžete poslechnout v pátek večer. Jana také pokřtí zbrusu nový singl o Antonu Günterovi. Není originálnější a kvalitnější krušnohorské hudební tvorby než nové písně od Jany Loty. Přijďte a ponořte se do tajů Krušnohoří s Janou v pátek 24.8.2018 od 21.00.

DJ Brainson

Sobotní nabitý den návštěvníkům pomůže vstřebat DJ Brainson ve 22 hodin. Přijďte si zatančit v rytmech Tricky Disco a Vinyl only a zapomeňte chvíli na realitu všedního dne.

Martina Bártová – Rituál pro Marcebilu
/ Rituály a konstelace

Rituál pro Marcebillu – mocnou ochránkyni Krušných hor

Rituálem uctíme Marcebillu, ochránkyni a duši Krušných Hor, jejích obyvatel, lesů, kopců, zvířat a koloběhu života samotného. Za nelehkých časů podporovala obyvatele Čech i Německa a spojovala nebe se zemí. Žije v podzemních štolách a objevuje se i v lidské podobě na zemi, aby mohla vyslechnout příběhy i starosti lidí a pomohla jim ulevit jejich trápení.

Je vládkyní vody – přivolá mlhy, mraky, déšť. Je nositelkou života i smrti. Je energií podpory, lásky a jednoty v nás i kolem nás. Přenáší informace, hojí rány a bolesti, přináší požehnání.

Rituálem spojíme prameny vody v jeden silný tok jednoty a spojenectví člověka s přírodou a lidmi mezi sebou. Poprosíme Marcebillu o ochranu a podporu. Poděkujeme půdě a  jejím příběhům, které jsou do ní vepsané. Požehnáme Marcebille a nám vzájemně na naší životní cestě. 

Rituál bude v českém jazyce překládán do němčiny.

Martina Bartova:

Kněžka-Bohyně, pedagožka, průvodkyně životem a životními událostmi.

Pomocí rituálů provází lidi jejich životními obdobími a změnami. Oslavuje svátky kola roku a cykly přírody. Podporuje lidi, aby se spojili se svojí přirozeností, svými cykly a vnitřím světem. Vede semináře pro ženy. Pohybuje se v oblasti vzdělávání jak malých dětí tak dospělých. Hraje divadlo a zpívá.

Více o ní na: www.martinabartova.eu

Divadlo Kopec z Perninku
/ Divadlo

Vážení a určitě skvěle létem naladění přátelé… my si v divadle prostě nedáme pokoj a nenecháme Vás tesknit po našich úžasných kusech. Máte nás tedy možnost viděti i na těchto připravovaných akcích a to se zbrusu novou groteskou s názvem „Čára“… kdož se chce pobavit a nostalgicky zavzpomínat na úkor dob doufejme rozfoukaných větry… přijďte. Ahóóój 

Štěpánka Kadlecová
/ Profesionální stopařka vlků z Vejprt

Profesionální stopařka vlků a cestovatelka Štěpánka Kadlecová, vystupující pod přízviskem Krušnoholka, bude vyprávět o svém životě, který nemá jasný směr, protože se vždy stane něco, co by si ani v té nejšílenější představě nevymyslela. Vše se odvíjí od jednoho neplánovaného výletu na Nový Zéland, který odstartoval sled událostí. Stala se profesionálním stopařem vlků v Krušných horách a dostala se k práci snů. V sobotu 25. 8. 2018 ve 12.00 si přijďte poslechnout vyprávění Štěpánky Kadlecové, co vše stopař dělá a jak to  vlastně je s krušnohorskými vlky, jak s nimi komunikuje a kolik jich tu žije.

Západočeské divadlo Cheb: „Všechny báječný věci“

Jsme velice rádi, že můžeme znovu navázat spolupráci s chebským divadlem a ukázat vám jedno z jejich nejlepších představení  – Všechny báječný věci. Příběh mladého muže, jehož matka se pokusí o sebevraždu a on se rozhodne začít psát seznam věcí, kvůli kterým stojí za to se nezabíjet. Chcete zažít výstředně povznášející náhled na život i podvratný smysl pro humor? A jestli se nebojíte, můžete s hlavním hrdinou ztvárnit postavy v jeho životě. Doufáme, že tento profesionální kus a odvaha pana režiséra Zdenka Bartoše vás přiměje přijít do Králova Mlýna a užít si tuto hru, která začíná v neděli od 17.30.

Jah Hero and the Dub Society

Reggae, Lover’s Rock, Dub a Dancehall – to je hudba s živým provedením, jakou přesně očekává posluchač z dobrého reggae alba. Kapela se skládá z dlouholetých reggae-veteránů a vášnivých profesionálních hudebníků, kteří se jako dílky skládanky spojují, aby vytvořili jedinečnou jednotu. Zpěv protagonisty a zpěváka Jaha Hero není oddělen od jeho společníků, nýbrž je dokonalou součástí hudebního aranžmá, které se dere dopředu s dechovými nástroji, zpěvy v pozadí, kladivovými útoky varhan, do hloubky vrčícím clavinetem a ve vzájemné interakci s jazzovými kytarovými riffy.

Jah Hero (úředním jménem Joseph Mendy) je zpěvák, textař a kytarista z Gambie, který se nejprve přestěhoval do Londýna, kde pulsuje Reggae a dubová scéna. Na chvíli žil také v Berlíně, kde založil reggae kapelu a posléze začal koncertovat po celém Německu. Studium v Lipsku ho přivedlo k hudebníkům, kteří ho dnes doprovázejí jako Dub Society.

Eva Bublová-Polívková: Varhanní koncert v ruinách

V neděli 26. 8. 2018 ve 12.00 se rozezní varhanní tóny v ruinách Königsmühle v podání talentované Evy Bublové, která zahraje hodinový varhanní koncert společně s operní zpěvačkou Bronislavou Smržovou. Do Králova Mlýna dorazí s přenosným varhanním pozitivem. Už teď se těšíme na mimořádné propojení tónů varhan s naším místem. Eva Bublová pochází z muzikantské rodiny. Studovala na Pražské konzervatoři varhany a klavír, na Akademii múzických umění absolvovala varhany pod vedením doc. Jaroslava Tůmy (2000). Poté vystudovala Conservatoire National Supérieur de Musique ve francouzském Lyonu u Jeana Boyera (2000–2003). Po návratu pokračovala ještě ve studiu na AMU, tentokrát v cembalové třídě Giedré Lukšaité Mrázkové (2004–2007). Koncertuje v Čechách a v zahraničí a je vítězkou několika mezinárodních soutěží.

Hynek Skoták
/ Sochař

Vytváří objekty, instalace, site specific art, zásahy do architektury i přírody. Posunuje kontext, propojuje oddělené světy, v tvorbě užívá pop-artové i recyklační postupy s výlety ke grafice, zvuku nebo konceptu. Nebaví ho ověřené formy a zajeté postupy, rád experimentuje. Pracuje s kamenem, dřevem a dalšími přírodními materiály i odpady všech tvarů a struktur, které zapojuje do svých vizí. Realizoval sochařská díla na nábřeží v Kadani, v parcích dalších měst v České republice a na Slovensku i pomíjivé instalace v přírodě Moravského krasu, ve Slovinsku nebo v Portugalsku. „Pro Königsmühle mám připravený konkrétní projekt, ale bude záležet na podmínkách na místě, počasí i přírodních silách, věřím, že se vše podaří,” těší se. “Pracovat budu hlavně v noci.“

Tereza Holá
/ Sochařka

Tereza je mladá sochařka, která ve své tvorbě volně přechází od modelované, kamenné, či sekerou tesané monumentální sochy, k velkoformátové kresbě a ilustraci. Téma duchovního a fyzického propojení člověka a přírody se prolíná celou její dosavadní tvorbou. Land Art považuje za vrcholný vnější projev tohoto propojení, kdy se umění stává impulzem k rozšířenému lidskému vnímání.

http://www.tereza.holy.cz

Duo Jean de Carro

Duo v neobvyklém nástrojovém osazení : elektrická kytara , zpěv (Josef Šorfa) a cajon (Zdeněk Povolný) kombinuje zdánlivě nespojitelné žánry a styly, barokní hudbu, gregoriánský chorál a heavy metalové postupy. Uvádí  jak vlastní skladby, tak Toccata a fuga od J.S. Bacha  a Presto ze Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho. Ponořte se do mysteriózní nálady, kterou kromě klasických a neoklasických skladeb umocní i speciálně upravená balada o Marcebile.

Kateřina Zochová

Harfičky, kantele, ticho – to vše přinese Kateřina Zochová do dějiště LandArt setkání v Königsmühle.

Kateřina je absolventka AVU v Praze a pochází z Račetic u Kadaně. Na festivalu povede workshopy ve hře na malé harfičky – kantele, které sama vyrábí. V audiovizuální tvorbě se věnuje propojení obrazu a zvuku – zejména pomocí motivů z mytologie, pohádek a lidové slovesnosti. Věnuje se výrobě hudebních nástrojů kantele a terapeutické masáži zvukem na rezonančním lehátku. Hraje na harfu a zpívá.

Až dvacet z vás si s ní může zahrát na pentatonicky naladěné kantele, takže nikdo nemůže hrát falešně a zní to skvěle 🙂 V sobotu večer zahraje se svou kapelou OVER OCEAN koncert, kde se snoubí elektronika s harfou a zavzpomíná na přísečnické harfenictví. Katka má ale mnohem větší záběr a popovídat si s ní můžete o výtvarném umění a také o tichu.

https://drive.google.com/open?id=0Byodgiy4YYAQalJlVEs3Q3MzR3Nja3ptS3F6aGg1dE1iZHI4

Nirvana Tribute Band

Zweiundzwanzig Jahre nach dem Freitod von Kurt Cobain fassen drei Musiker aus dem Erzgebirge den Entschluss, …aus einer Jamsession heraus die Songs der Band Nirvana noch einmal auf die Bühne zu holen. Schon zwei Monate nach ihrer Gründung nehmen sie ihr erstes Promo-Tape auf und erarbeiten sich in Kleinarbeit ein vergleichbares Klangbild der Grunge-Legende. Ebenfalls im Winter 2016 wagen sich die drei ins Rampenlicht für einige Akustik-Konzerte in Plauen, Adorf und Auerbach. Aus diesem Anlass haben sie sich für den Namen „Nirvana Tribute Band“ entschieden.
Eine röhrige Stimme, eine kratzende Gitarre, ein fuzziger Bass und ein rockiges Drum hallen auf den kleinen Bühnen verschiedener Cafés, Bar´s und auf kleinen Festen. Die Nirvana Tribute Band lebt auf – somit ebenfalls ein Teil von Nirvana in Königsmühle am Freitag, 24.08.2018, 18:00 Uhr.

Kaiman

Kaiman  to je Kai se svou kytarou Manü se svým zpěvem a bubny. Společně jsme začali před pár lety zkoumat a experimentovat s našimi oblíbenými skladbami a přenášeli je do jiných „Kajman“ žánrů. A také naším vlastním způsobem – dostupnými nástroji, jsme vykouzlili jejich jedinečnou verzi. To znamená svým vlastním způsobem a s dostupnými nástroji. Vykouzlili jsme tak naše vlastní verze, abychom si uvědomili své oblíbené skladby z nejrůznějších žánrů Cayman. Takže vlastním způsobem – s dostupnými nástroji – vyvolejte vlastní verze. V současnosti se náš hudební repertoár rozšiřuje, ale navíc vznikají i nové vlastní skladby. Workshop Cayman Lyrics pracuje kriticky, ale humorně na tématech ze života. Naším cílem je spojit srdce a mysl s našimi ručně vyrobenými kusy, abychom vytvořili harmonický celek. Tímto způsobem neposkytujeme žádné striktně daná stanoviska, ale jsme otevření – po vzoru Herakleita – pro změnu. 

Znouzectnost

Přijeďte do Králova Mlýna poslechnout si melodickou superkapelu české hudební skupiny ZNOUZECTNOST, zahrají v sobotu 25. 8. 2018 od 16:00. Nechť žije punk! 

Princess In A Bottle
/ ROCK, POP & ACOUSTIC GROOVE

Přátelé kvalitní a nezávislé tvorby si jistě užijí představení Princess In A Bottle . Ti, kdo hledají tvrdou muziku, zde nepochodí. Hudební set se tvoří za pomocí kláves a akustické kytary podtrhávající něžný zpěv dvou krásných zpěvaček a je podložen tóny elektrické baskytary a bubnů. Posluchač nebude rozněžněn, ale jistě si prožije celou škálu různých dalších emocí. Princess in a Bottle je uskupení umělců, kteří již nepatří do pokroví, nicméně neřadí se do proudu discopopu a dalších hudebních klišé. Princess in a Bottle je šestičlenná kapela, jejíž tvorba zahrnuje jak cover verze známých hitů, tak i jejich vlastní autorskou tvorbu v rozmezí žánrů rocku, popu a akustik-groove. Každý hudebník tohoto hudebního uskupení přinásí dlouholeté zkušenosti s performancí na jevišti a lásku k detailům, díky kterým získá posluchač jedinečný zážitek z jejich vlastní tvorby.

Princess In A Bottle roztančí Königsmühle v sobotu, 25. 08. 2018, 21.00

https://www.princessinabottle.de/musik/

The BladderStones

The BladderStones je blues crossoverové power trio, které hledá tradici a osobní příběh bluesové hudby v současnosti. V roce 2014 vydali CD Bored of Love, v roce 2015 zvítězili v mezinárodní bluesové soutěži Blues aperitiv a do roku 2016 vstupují s novým hráčem na bicí. V roce 2016 získali ocenění Bluesovej ankety 2016 „Nejlepší počin na české bluesové scéně v roce 2015“, kterou uděluje BLUESMUSIC.SK, člen Evropské bluesové unie „European Blues Union“ a světové nadace „The Blues Foundation“. V roce 2017 vydává druhé autorské album Without Cover u labelu Indies Happy Trails.

Když chcete maximální svobodu, ale zároveň i interakci a milujete zvuk kapely (a chcete se vejít do osobního auta), pak hrajete v triu. Pokud hudbu berete víc srdcem než rozumem, skončíte u blues. Na tom stojí The Bladderstones: kapela, která vychází z blues, aby se do něj zase vrátila.

https://www.youtube.com/watch?v=RIA0KW8msYA

Ondřej Koudelka

Západočeské divadlo Cheb
/ Divadlo

CHEBSKÉ DIVADLO BUDE OPĚT NA FESTIVALU V KÖNIGSMÜHLE
Jako pravidelní účastníci festivalu hrají chebáci letos v sobotu 24. srpna od 17 hodin pohádku Strach má velké oči. Baba Magi bude vařit své čarodějné polévky přímo v ruinách zaniklé vesnice – to nesmíte propásnout!

https://www.divadlocheb.cz/divadlo/strach-ma-velke-oci/

Milan Bezaniuk
/ sochař, řezbář, Landartista / Chomutov

Celý přípravný týden a samozřejmě i na víkend bude v Králově mlýně pracovat jeden z největších srdcařů – sochař Milan Bezaniuk. Doufáme, že si vzpomene na rodnou krušnou hroudu a utrhne se ze svých úžasných zakázek. Staví sochy z písku, vyřezává celou loď ze dřeva…

Každopádně Milan dělá po malé údolíčko v Krušných horách spoustu práce a moc se na něj těšíme a na to, co vymyslí.

Milan je narozen 24.9.1972 v Chomutove.
Stredni odborne uciliste hutnicke ukoncene maturitou.

Do dnes pusobim prevazne v Chomutove. Od detstvi jsem rad kreslil a maloval. Navstevoval kratce Lidovou skolu umeni u Akademickeho malire Kamila Sopka a dale se rozvijel spise sam. Mam to tak v sobe dane,rad pozoruji a rad se k vytvarnemu pocinu propracuji sam. K rezbarstvi jsem se dostal nahodou a vlastne omylem. Kamarad co vlastni truhlarnu jednou ukazal na stenu restaurace kde visela jedna ma kresba a rekl,ze jestli je to ma prace,tak at se u nej stavim,ze mi da praci. Druhy den prede me polozil kus dubu at mu vyrezu na zkousku ruzi. S udivem jsem rekl,ze to neumim,ze ukazoval na moji kresbu. Jenze vedle me kresby visel jeste vyrezavany relief selskych motivu. Tak at to zkusim,kdyz uz tam jsem. A dostal jsem tu zakazku. Vyrezavana vrata. Uz je to dvacet let a vydrzelo mi to do dnes a snad nastalo.od rezby jsem plynule presel k drevosochani,inspirovany lidmi,kteri se kolem me pohybovali diky drevotvorbe.2. Nepracuji jen se drevemikdyz prace s nim me maplnuje nejvice. Jeho hmota,kresba,vune,tajemstvi co se ve dreve muze skryvat a tim nas smerovat i ne puvodnim planum. Pracuji i s kamenem a nekolik let se rad potkavam s kemarady na sochach z pisku. Jednou rocne si zkusim i tzv. Landart. Kresbe se venuji stale. Ilustroval jsem i par knih meho kamarada.3.Pracuji prevazne na zakazku,nebo v ramci socharskych sympoziich ci ukazkam remesla a tvorby. Pro sebe si delam osobni,emocni,citove veci. Spise abstrakce.4.K lipe ve Stribrne Lhote jsem se dostal oslove p.Jerabka. Nekolik let tvorim v okoli Mnisku.5. Na miste jsem tvoril z duvodu prozitku a pocitu. Strom tam vyrostl,padl a dale mu tam patri sve misto,navic tema hodne tomuto mistu u krize. Mam atelier,ale vetsinou cestuji na mista,kde bude socha stat. To je pro me dulezite,snoubit a szivat se s prostorem a mistem umisteni. Ano mam radeji rozmernejsi dila do prostoru. Delam samozrejme i mensi intrerierova dilka.6. Ano jsou ma dila prodejna,ikdyz k nekterym mam velkou citovou vazbu. Nekolik vystav jsem mel,ale v tomto smeru se zatim trosku hledam a zacinam.7.Ceho si nejvice cenim,je tezka otazka. Cenim si del co jdou ryze ze me,ty osobni

Misses Columbo
/ hudba

Kerstin Stegemann
/ Výtvarné umění