Galerie pod širým nebem a dějiště festivalu Landart setkání Königsmühle znovu ožívá. / 13. 8. 2016

Vážení přátelé pohraničních krajin a umění, zveme vás již popáté na Landart setkání do zaniklé obce Königsmühle v Krušných horách. Tentokrát v termínu 26. 8. – 28. 8. 2016. Od 15. 8. začneme zase vysekávat zaniklou osadu z náletové zeleně a připravíme ji pro návštěvníky a tvůrce. Čeká vás tak opět bohatý program pro malé i velké v nádherné přírodě.

Pobyt na festivalu tak můžete krásně zkombinovat s výlety po okolí: krásný výhledový vrch Meluzína se záplavami sladkých borůvek, sportovní areál na Klínovci, s možností zkusit různé sportovní náčiní, Boží Dar jeho Ježíškova cesta a spousty dalších tipů na realaxaci v srdci Krušných hor. 

Festival v sobě spojuje dvě silná témata: je to první landartový festival v České republice, kde se schází špička českého a saského landartu. Landartisté tu mají šanci rozvíjet tzv. sudetský landart – specifický žánr, kdy je možné využívat bývalý stavební materiál, dřevo a další biomasu pro díla, která tématizují pohnuté osudy bývalých Sudet. Dle slova samotných tvůrců představují tyto lokality velice inspirativní místa pro tvorbu.

Celé údolí se tak stává uměleckým dílem. Ruiny bývalé osady hostí jednotlivá díla. Jak díla, tak ruiny ale postupně znovu pohlcuje příroda. Je proto dobře vidět tato díla v plné kráse. Tímto časem je podzim až do prvního sněhu. Celá lokalita je od poloviny srpna vysekaná z vysoké trávy a připravená pro návštěvníky. I proto je velice fotogenická a můžete zde pořídit velice zajímavé snímky. Zároveň se jedná o festival s unikátní lokalitou. A to nejen v celém česko-německém pohraničí. Žádný jiný takový festival v České republice nenajdete. Königsmühle leží 920 metrů nad mořem v mělkém údolí obklopeném lesy a krásnými horskými loukami. Na každý ročník žádáme tři výjimky ze zákona o ochraně přírody, abychom vám mohli zprostředkovat zážitek z oživování zaniklé obce v jedné z nejkrásnějších lokalit Krušných hor.  Proto vás prosíme, abyste se zde chovali velice ohleduplně.  Procházíte ptačím územím Natura 2000, Evropsky významnou lokalitou vzácných druhů rostlin a také ochranou zónou Přírodní rezervace Königův mlýn.

Z hlediska duchovnosti ruin v krajině se jedná o naprostý unikát – všechny stavby, které zde v roce 1945 stály, stojí dodnes, ačkoliv jako ruiny. Snažíme se pomoci tyto ruiny zachovat, ale je to z důvodů ochrany přírody a složitých vlastnických vztahů velmi složité. Spolupracujeme také  s poslední zdejší rodačkou, paní Rosemarií Ernst, která se přímo v místě narodila. Dokonce letos můžete ochutnat její domácí dorty, které bude vyrábět a nabízet. Prodávat zde také bude svoji knihu vzpomínek Cesta do mého dětství.

V Königsmühle se potkávají Češi a Němci v poklidu a vstřícnosti. Atmosféra setkání uprostřed přírody a vyhasínající historie, kterou s pietou oživujeme, vytváří specifické davové naladění, které je velmi těžké popisovat… Prostě to musíte zažít sami. Osobně to popisuji tak, že ten  zážitek ze setkání je nepřenosný. Dokonce ani skrze fotografie. Když údolí opustíte, dojdete ke svému autu v Háji, kouzlo je pryč….

Zážitkem jiného druhu zase je, když navštívíte lokalitu sami, mimo termín festivalu. Máte mnohem více času si vychutnat zdejší díla, ponořit se do nálady místa a pořídit krásné snímky. Do poloviny srpna leží celé údolí ladem, aby měly rostliny i zvířata klid na rozmnožování. Do 15. 8., kdy je možné začít sekat trávy, až do první ho sněhu je naopak loklita vyčištěna, upravena a doplněna uměleckými díly lidí, kteří se snaží oživit zdejší krajinu vtisknout ji novou tvář.

Umělci budou v místě tvořit již od úterý 23. 8. 2016. Letos očekáváme více jak 15 tvůrců z Čech a pět z Německa. Landartová podstata festivalu se stále zvětšuje a v současné době je Königsmühle středobodem landartu v české krajině, který není domovským místem svých tvůrců. Letos spolupracujeme také s Janem Chabrem, mladým umělcem z Chomutova, který pro festival  získal další mladé tvůrce na pomezí sochařiny, malby, komiksu a audiovizuálního umění. 

Našimi hlavními tématy letos je oživování legendy o Marcebile, vládkyni Krušnohoří a také hornické dědictví Krušných hor, které se nachází na cestě k tomu stát se památkou UNESCO. Uvidíte tak představení na toto téma, filmy, komiks a sochy o Marcebile. A zřejmě se i dostaví Marcebila osobně…

Na své si přijdou i hudební fanoušci. V pátek a v sobotu večer mohou slyšet tvorbu mnoha českých a německých muzikantů od experimentální kytary, přes kabaretní píseň a blues až po elektronickou hudbu. A co vše tyto hudebníky spouje? Je to téma pohraničí, sudet, krajiny nebo jejich rodiště a působiště ve stínu Krušných hor.

V rámci landartové vycházky v sobotu odpoledne můžete být u spuštění básnického okruhu po Königsmühle naší stálice Renaty Bulvové, která si na místě schovala několik básnických kešek a vytvořila k němu online audio recitál v českém i německém jazyce.

Nedělní odpoledne bude zasvěceno vzpomínání, diskusi a divadlu. Na své si tak přijdou lidé, kteří rádi poslouchají vzpomínky ostatních lidí nebo rádi svůj příběh sdílí s ostatními. Pro všechny tak bude po celou dobu festivalu fungovat vyprávěcí koutek „Babi a dědo, vyprávěj“ Stačí si sednout k mikrofonu a začít. Pokud váš příběh zaujme ostatní, budete mít kolem sebe za chvíli veliké obecenstvo.

V sobotu a v neděli bude bohatý program pro děti. Jeho součástí budou všemožné hry, loutkové představení Hedy Bayer Čechové a kreativní dílničky.

A pokud vás už to všechno dění kolem vás znaví, můžete se usadit v pohodlných sacích od Fatboye, jen tak poslouchat nebo se nechat učesat kadeřnickém salónu spolku DoKrajin či si nechat namasírovat záda krka a hlavu od naší masérky.

Každopádně na víkend 26. – 28. 8. 2016 si s sebou vezměte dobré obutí, svetry, bundu, ideálně i karimatku. O jídlo a pití pro vás se postaráme my J

Ochutnat můžete speciály místních pivovarů, domáci limonády, koláče sladké i slané. Vegetariánská i masová jídla kamarádů z Annabergu.

Vstupné na jeden den je 100 Kč. Jeho zaplacením pomůžete zaplatit umělce a náklady oragnizátorů, které o 5000 EUR převyšují dotaci, kterou jsme na realizaci setkání získali od Inciativy SN – CZ a od Česko-německého fondu budoucnosti.

Více informací a kompletní program na www.konigsmuhle.cz