Naďa Hoštová / ČR

Již čtvrýtm rokem ukáže své krásné obrázky v Králově mlýně Naďa Hoštová. Autorka obrázků ke knize Tajná zpráva o Marcebile. Její obrázky si zde můžete i zakoupit. Zde je její životní příběh a cesta k malování:
Jsem z Chomutova, v roce 1976 jsem se přestěhovala do Klášterce nad Ohří, kde jsem vlastně prožila 37 let. Od dětství jsem si ráda kreslila, milovala pohádky, pověsti , měla ráda děti, zvířata, přírodu. Žádnou výtarnou školu jsem neabsolvovala, pokud se trochu nedá počítat keramická průmyslovka ve Varech. Byla jsem žákyní vynikajícího severočeského malíře, krajináře našich hor – Ládi Stěnka.
Po odchodu do důchodu mi bylo jasné co dál – nakoupila jsem barvy, pastelky, skicáky, štětce, plátna a znovu se pustila do malování. Po návratu do rodného Chomutova jsem měla to štěstí a opět se s panem Steňkem sešla na kurzech malování a grafiky, které vedl á já se mohla toho hodně naučit.
Moje obrázky jsou jak říkám sama “ naivně pohádkový realismus „. Nejen obsahem, ale hlavně barvou se snažím navodit příjemný pocit s toho co divák pozoruje.
Jednoho dne mne náhoda přivedla k pověsti O Marcebile, příběh mi nešel a nešel z hlavy, tak jsem si ji ztvárnila pastelem a zveřejnila na sítích. A asi další náhodou ji uviděl Petr Mikšíček a stalo se – pro jeho krásnou knihu o Marcebile jsem nakreslila sérii obrázků.
Tady v Králově Mlýně jsem už po čtvrté. Mám pocit, že zde ke mně tiše promouvají trosky domů, Já totiž opravdu věřím, že domy mají něco jako “ duši“. Takové domy, které postavil ne jeřáb z panelů, ale člověk vlastníma rukama, v potu tváře pro sebe a svoji rodinu. Ve zdech a kamení snad zůstává tichý šepot všech lidí, kteří tam žili své radosti i strasti, smáli se, plakali, rodili se i umírali. A dům jako by mi napovídal, co namalovat.
Už tedy čtvrtým rokem ozdobím trosky jednoho takového “ šeptajícího “ bývalého domku svými obrazy, na místa oken pověsím obrázky, jak by to asi bylo, kdybych se mohla vrátit v čase a dívala se ven ze světnice. Na sousedovic dům, na louku s kravkou, na zahrádku, snad či les.. Možná ten pocit z mých obrazů budete mít také, možná to udělá radost Vám i tomu domku…
 
Bereits zum vierten Mal stellt Naďa Hoštová ihre wunderschönen Bilder in den Königsmühle aus. Der Autor der Bilder für das Buch Die geheime Botschaft von Marcebile. Sie können ihre Bilder auch hier kaufen.
Im vierten Jahr schmücke ich die Ruinen eines dieser „flüsternden“ ehemaligen Häuser mit meinen Bildern, ich hänge Bilder an die Fenster, wie es wäre, wenn ich in der Zeit zurückgehen und aus der Welt schauen könnte. Vielleicht werden Sie das gleiche Gefühl von meinen Bildern haben, vielleicht wird es Sie und das Haus glücklich machen…