O festivalu

Königsmühle je zaniklá osada jako z pohádky. Stálo zde šest domů, žilo 57 lidí. Dnes zde naleznete šest ruin a krásnou přírodu. Inspirativní místo skryto zrakům rychloturistů, ale přitom ani ne kilometr od civilizace v srdci Krušných hor. Místo, které inspiruje mnoho tvůrců. Jestli i vás inspiruje, přidejte se !!!

Zveme vás na již sedmý ročník landartového festivalu, kde se schází návštěvníci z Čech a Německa, aby si společně užili tzv. sudetský landart – specifický žánr, kdy je možné využívat bývalý stavební materiál, dřevo a další biomasu pro díla, která tématizují pohnuté osudy bývalých Sudet.

V Königsmühle se potkávají Češi a Němci v poklidu a vstřícnosti. Atmosféra setkání uprostřed přírody a vyhasínající historie, kterou s pietou oživujeme, vytváří specifické davové naladění, které je velmi těžké popisovat… Prostě to musíte zažít sami. 

Celé údolí se stává uměleckým dílem. Ruiny bývalé osady hostí jednotlivá díla. Jedná se o festival s unikátní lokalitou. A to nejen v celém česko-německém pohraničí. Žádný jiný takový festival v České republice nenajdete. Königsmühle leží 920 metrů nad mořem v mělkém údolí obklopeném lesy a krásnými horskými loukami. Na každý ročník žádáme tři výjimky ze zákona o ochraně přírody, abychom vám mohli zprostředkovat zážitek z oživování zaniklé obce v jedné z nejkrásnějších lokalit Krušných hor.

Z hlediska duchovnosti ruin v krajině se jedná o naprostý unikát – všechny stavby, které zde v roce 1945 stály, stojí dodnes, ačkoliv jako ruiny. Snažíme se tyto ruiny zachovat a spolupracujeme také s poslední zdejší rodačkou, paní Rosemarií Ernst, která se přímo v místě narodila.

Čeká vás jedinečné setkání s tvůrci z celé ČR a z SRN. Uprostřed nádherné přírody si můžete odpočinout, vychutnat si práci řezbářů a landartistů, poslechnout si příjemnou hudbu, pobavit se  divadelních představení a zkusit různé workshopy. Na místě na vás bude čekat také regionální kuchyně a lesní hospůdka.